Baa Atolü

13'ünde yerleşim olan 75 adadan oluşan Baa Atolü Maldivler balayı aramalarında sıkça karşılaştığınız doğal güzelliklerden biri.

Maldiv balayı otellerinin en ünlülerinden bazılarına ev sahipliği yapan Baa Atolü, biyolojik çeşitliliği açısından dünyanın en önemli bölgelerinden biri kabul ediliyor.

Güney Maalhosmadulu, Fasdūtherē ve Goifulhafehendhu Atolü olarak bilinen daha küçük üç ayrı doğal atolden oluşan Baa Atolü başkent Male’nin kuzeybatısında yer alıyor.

Baa Atoll, özellikle Hanifaru Körfezi’nde bulunan muhteşem deniz yaşamı nedeniyle, UNESCO Dünya Biyosfer Rezervi olarak belirlendi.

Balina Köpekbalıkları ve Manta Vatozları burada sıkça görülebilir. Papağan Balığı da Baa Atolü çevresindeki sularda bulunan önemli bir deniz türü.

Baa Atolü, 13’ünde yerleşim yeri olan 75 adadan oluşur. Malé’den deniz uçağıyla yarım saat sürüyor. Ziyaretçiler alternatif olarak Dharavandhoo Yurt İçi Havaalanı’na iç hat uçuşu yapabilir ve ardından seçtikleri tatil adasına sürat teknesiyle ulaşabilirler.

Baa Atolü Otelleri

Baa Atoll, Maldivler’de bulunabilecek en iyi tatil yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapmakta. Birçok lüks konaklama markası buradaki adalarda nefes kesen tesisler kurdu.

Ziyaretçiler adaların doğal güzelliğine ek olarak konforun, mahremiyetin ve en lüks deneyimlerin keyfini çıkarabilirler.

Baa Atolü’ndeki oteller şunlar;

Baa Atolü Biyosfer Rezervi

Maldivler’i oluşturan atol zincirinin orta bölgesinde yer alan Baa Atolü, biyolojik çeşitliliği açısından dünya çapında önemli kabul ediliyor. Mercan adası 139.000 hektarın üzerinde bir alanı kapsıyor.

Kuzey atol zincirini merkezi zincirden coğrafi olarak ayıran Kaashidhoo kanalının hemen kuzeyinde yer alan Baa atolü, mercan resiflerini, adaları, deniz otu yataklarını ve mangrovları içeren, atolün zengin biyolojik çeşitliliğini destekleyen çeşitli habitatlardan oluşur.

Mercan resifleri, hem alan hem de biyolojik çeşitlilik açısından en önemli habitat türüdür ve resiflerle ilişkili 1.200 deniz türü, 250 taşlı ve yumuşak mercan türü ve deniz kaplumbağaları, manta vatozları, balina köpekbalıkları ve deniz kuşu popülasyonları dahil olmak üzere çok çeşitli resif türlerine ev sahipliği yapar.

Rezerv, her türlü maden çıkarmanın yasak olduğu dokuz çekirdek alandan oluşuyor. Alanlar yüksek düzeyde korunmaktadır.

Bunlar, deniz ve karasal biyolojik çeşitlilik açısından yüksek ekolojik öneme sahip, açıkça tanımlanmış yönetim alanlarıdır. Bu alanların sınırları dahilinde izin verilen sınırlı faaliyetler, sıkı yönetim sistemleri, davranış kuralları ve tüm kullanıcıların durum tespiti yoluyla izlenmektedir.

Bu alanlarda acil durumlar dışında herhangi bir teknenin demirlemesi yasaktır.

Hanifaru Körfezi, Baa Atolü’nün biyolojik çeşitliliği açısından öne çıkıyor ve her yıl çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Mercan adasının doğu kanadında yer alan bu küçük Körfez, dünyanın herhangi bir yerindeki en büyük manta vatozu topluluklarından bazılarına tanık olmuştur.

Gelgit bol miktarda planktonu körfeze iterken, bu nazik devlerin yüz kadarı sürü halinde suda süzülürken görülebilir.

Exit mobile version