Maldivler Hakkında

Maldivler ne zaman İngiliz himayesindeydi?

Maldivler, cumhuriyet ile yönetilen bir ülkedir. Yani yönetim şekli "cumhuriyet"tir.

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Bilgi güçtür
  • Mümkün Olanın Geleceği
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Günün ipucu: Yine o adam
  • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
  • Spieth eksik kesim tehlikesi altında

Maldivler Cumhuriyeti, halkın seçtiği liderler aracılığıyla yönetilir. Ülkenin en yüksek makamı Cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanı, doğrudan halk oylarıyla seçilir. Maldivler’de yasama organı ise Meclis olarak adlandırılan ve milletvekilleri tarafından oluşturulan bir yapıdır.

Özellikle 2008 yılında yapılan anayasa değişikliği sonrasında Maldivler, çok partili siyasi sisteme geçti ve bu dönemden itibaren düzenli olarak cumhurbaşkanı seçimleri gerçekleşmektedir. Maldivler Cumhuriyeti, kendi iç işlerini bağımsız bir şekilde yönetmektedir.

Maldivler 1965 yılında İngiliz himayesinden çıktı

Maldivler tarihsel olarak İngiliz himayesinde bulundu. Maldivler, 1887 yılında Britanya İmparatorluğu’nun himayesine girdi. 1965 yılında ise İngiliz himayesinden çıkarak bağımsızlığını kazandı. Bağımsızlık sonrasında, Maldivler kendi egemenliğini sürdürdü ve uluslararası ilişkilerde bağımsız bir devlet olarak yer aldı.

Bu tarihte Maldivler ve Britanya arasında imzalanan anlaşma ile Maldivler bağımsızlığını elde etti. Anlaşma uyarınca Maldivler, tam bağımsızlığını koruyarak dış işlerini ve savunmasını kendisi yönetmeye başladı.

“Bu gidişatı tersine çevirmezsek, Maldivler bu yüzyılın sonuna kadar yok olacak
İbrahim Muhammed Salih

Maldivler Devlet Başkanı İbrahim Muhammed Salih
Maldivler Devlet Başkanı İbrahim Muhammed Salih

İbrahim Muhammed Salih  (d. 4 Mayıs 1964), Maldivli siyasetçi. Salih, Asya kıtasına bağlı ada ülkesi olan Maldivler’de 17 Kasım 2018’den beri devlet başkanlığı görevini üstlenmektedir.

İlk olarak 1994 yılında meclise seçilen Salih, bu yıldan itibaren sürekli meclisin üyesi konumunda olmuştur. 2018 yılında gerçekleştirilen seçimlerde rakibi dönemin devlet başkanı Abdulla Yameen ile çekişen Salih, rakibini geride bırakarak 17 Kasım 2018 tarihinden itibaren ülkenin yeni devlet başkanı olmaya hak kazanmıştır.[1]

Salih, ülkede 2008 ile 2012 yılları arasında devlet başkanlığı görevini üstlenen Muhammed Naşid’in kuzenidir.

 

Maldivler

Maldiv Adalarından Merhaba, Ben Mohamed Hamdhon. Maldivler Balayı Sayfalarımızda, sizlere Maldivler Hakkında bir çok bilgiyi ben vermekten mutluk duyacağım. Maldiv adaları Balayı için en iyi seçim kesinlikle doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hi, this is a my comment.
    In 1887, the Maldives became a British Protectorate and remained so until 26 July 1965. On 11th November 1968, the Sultanate was replaced by an independent Republic of Maldives

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu